Wewnątrzżylna terapia laserowa – o laserowym usuwaniu żylaków

Solidna porcja informacji o laserowym usuwaniu żylaków. Sprawdź koniecznie!

Tworzenie się żylaków na nogach to następstwo niedrożności lub zwężenia żył oraz nadciśnienia żylnego. Żylaki doskwierają zazwyczaj paniom (ważkim faktorem wpływającym na ich powstawanie są m.in. ciąże), jak również osobom spędzającym długie godziny w pozycji siedzącej bądź stojącej (to na przykład pracownicy linii montażowych, kasjerzy i pracownicy biurowi. Tacy pacjenci regularnie zapisują się do lekarzy flebologów poszukując skutecznych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest laserowe usuwanie żylaków, mówiąc skrótem EVLT.

EVLT – zamykanie niewydolnych żył za pomocą promienia światła

Skrót EVLT, a więc “Endo Venous Laser Treatment”, w języku polskim oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Usuwanie żylaków laserem trwa zwykle w granicach jednej godziny i przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw flebolog wykonuje badanie USG, za pomocą którego oznacza przebieg żył oraz wytycza punkty wsunięcia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wprowadza się się w światło żylaka przy pomocy igły, a następnie zamyka się niewydolną żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Pacjent szybko powraca do normalnych czynności po zabiegu EVLT, jednakże powinien przez kilka następnych tygodni stosować się do zaleceń lekarza, jak przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, noszenie opatrunku uciskowego, codzienny ruch, a także, rzecz jasna, zgłoszenie się na obligatoryjną kontrolę po zabiegu.

Laserowe usuwanie żylaków – czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Laserowe usuwanie żylaków to procedura mało inwazyjny i jednocześnie bardzo bezpieczna, nie zadziwia zatem to, iż odkąd zaczęto powszechnie stosować tę metodę na przełomie XX i XXI w., błyskawicznie stała się normą w terapii żylaków, a ostatnio wykonywany jest też przez coraz więcej rodzimych klinik medycznych. Występują jednak przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, wobec tego przed zakwalifikowaniem do zabiegu trzeba poddać się kilku testom, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów i liczby płytek krwi. Flebolog nie przeprowadzi również laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży oraz u pacjentów, u których zdiagnozowano m.in nadciśnienie, niewydolność tętnic obwodowych czy wady zastawkowe serca.

Nasza siedziba:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]