Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Jesienno-zimowe wahania temperatur sprzyjają spadkowi odporności. Na ogół dopadają nas nieżyt nosa, podrażnione gardło i kaszel. Aby się im nie dać bez walki, warto wypróbować domowe metody, które pomagają strzec organizm przed chorobą. Poznajmy niektóre z nich.

Zwiększenie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o mniej więcej 3 stopnie. W związku z tym warto rozgrzewać się za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można dodać plasterek pomarańczy albo cytryny, które zawierają spore ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest również odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego lub pichtowego, co prócz tego wpłynie pozytywnie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Domowe syropy przeciwko przeziębieniu

Źródłem licznych witamin są także czosnek oraz cebula. Na ich bazie sporządza się tradycyjne mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych metod walki z chorobami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę, a następnie polewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop powinno się spożywać w odstępach po kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o działaniu bakteriobójczych. W tym celu należy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowaną mieszankę również powinno się spożywać parę razy dziennie.

Masło, miód oraz mleko na ból gardła

Gdy odczuwamy wrażenie bólu gardła, wskazane jest sprawdzić kompozycję miodu, mleka i masła. Bardzo dobrze zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba mieć na uwadze, by mleko nie było wrzące, gdyż zniweluje to korzystne działanie reszty składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się także płukanie gardła wodą z solą oraz picie herbaty z szałwii.

Dlaczego powinniśmy reagować na wczesne objawy przeziębienia?

Mimo, iż pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednak na uwadze, że jeżeli objawy nie mijają to należy skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu.