Polska odpowiedź na problem diagnostyki gęstych piersi

Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących wczesnego diagnozowania raka piersi, kliknij tu.

Rak piersi jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się sumarycznie u przeszło miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W znacznym procencie casusów ten nowotwór złośliwy diagnozowany jest zbyt późno, co wielokrotnie potęguje ryzyko przerzutów na pozostałe organy (np. płuca lub układ kostnyczy wątrobę), jak również zgonu. Mimo, iż od dziesięcioleci prowadzanych jest wiele kampanii mających na celu komunikowanie o potrzebie regularnych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, bezustannie z powodu tego nowotworu umiera każdego roku setki tysięcy kobiet, ale też mężczyzn.

Gęste piersi a wczesne diagnozowanie raka piersi

Jedną z przyczyn trudności z wykryciem raka piersi we wczesnej fazie jego rozwoju są tak zwane gęste piersi. Wyróżniają się one tym, że znajduje się w nich przewaga tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Wykrycie guzków w gęstych piersiach jest daleko trudniejsze – anomalie w tkance nie są widoczne, gdyż zarówno gruczoły, jak i guzzmiany nowotworowe, oznakowane są na wynikach badań mammograficznych jasna barwą. Zmiany ciężko też wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem nieubłagane – kobiety mające gęste piersi są wielokrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam nowotwór wykrywany jest u nich często w późnym stadium rozwoju, co drastycznie obniża szanse efektywnej terapii.

Komfortowe i szybkie diagnozowanie raka piersi z urządzeniem AILIS

Start-up medyczno-technologiczny AILIS opracował urządzenie wykrywające zmiany nowotworowe – nawet te drobne – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitorowania piersi zastosowany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu krwionośnego i wczesnemu ujawnianiu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, posiada ona wysoki potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego przyrządu trwa jedynie 4 minuty i przebiega bezdotykowo, bez uczestnictwa osób postronnych, co zapewnia kobietom zupełny komfort. W metodzie proponowanej przez AILIS analizę rezultatów badania opracowuje sztuczna inteligencja. Lekarz r analizuje wyłącznie przypadki, gdzie podejrzewa się wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Rozpowszechnienie systemu opracowanego przez zespół AILIS w nieodległej przyszłości przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi.

Nasza siedziba:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków