
Kiedy postępuje proces starzenia organizmu, twarz traci z upływem czasu swoje pierwotne kontury, a na cerze pojawiają się kolejne zmarszczki i fałdy. Dotychczasowy pełny owal twarzy zmienia się, między innymi w następstwie redukcji tkanki tłuszczowej i miękkiej oraz obniżenia się stężenia kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. Olbrzymi wpływ na kondycję tkanki skórnej mają też działanie grawitacji, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, czynniki genetyczne oraz ruchy mięśni twarzy.
Alternatywa dla zabiegów skalpelem – modelowanie owalu twarzy
Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z obszaru medycyny estetycznej będącym alternatywą dla procedur z wykorzystaniem noża chirurgicznego. Dzięki niej możliwa jest redukcja zmarszczek mimicznych tworzących się w pobliżu oczu, nosa, ust i na czole, odmłodzenie skóry oraz wymodelowanie twarzy. W wolumetrii wykorzystuje się kwas hialuronowy – naturalny biopolimer obecny we wszelkich organizmach na Ziemi. Kwas hialuronowy podawany jest w głębokie warstwy skóry za pomocą kaniuli czyli ”tępej igły”, co zmniejsza zagrożenie pojawienia się sińców. Należy wiedzieć, iż przed zabiegiem modelowania twarzy kwasem hialuronowym nie ma konieczności korzystania ze znieczulenia, gdyż środki redukujące ból znajdują się już we wstrzykiwanym preparacie. Często zabiegi modelowania twarzy kwasem uzupełniane są poprzez dodatkowe (jednak nigdy jednoczesne!) iniekcje toksyny botulinowej, które mają na celu zmniejszenie naprężenia mięśni twarzy, i w rezultacie – ograniczenia późniejszego tworzenia się zmarszczek. Sam zabieg nie jest długi, zwykle około trzydziestu minut, a większość pacjentów powraca do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Efekty wolumetrii pozostają widoczne z reguły przez blisko 12-18 miesięcy, w niektórych przypadkach nieco dłużej.
U kogo nie można przeprowadzić zabiegu modelowania owalu twarzy kwasem hialuronowym?
Istnieją przeciwwskazania dotyczące możliwości wykonania wolumetrii. Zabiegu modelowania twarzy kwasem hialuronowym nie przeprowadza się u kobiet w ciąży ani aktualnie karmiących, jak również również u osób z rozpoznaną chorobą nowotworową, borykających się z padaczką oraz w stanach zapalnych skóry (np. przy opryszczce). Trzeba też podkreślić, iż pomimo że wolumetria jest postrzegana jako zabieg bezpieczny, jakkolwiek jak przy każdej procedurze medycznej zawsze istnieje ryzyko niepożądanych efektów albo powikłań.