
Więcej na temat Cross Linking Kraków na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.
Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia i może być powodem innych schorzeń oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Stożek rogówki częstokroć towarzyszy innym wadom oczu
Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, jest jednakże słabo ukrwiona. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która, według niektórych hipotez, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się również widzenie podwójne. Keratoconus częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie dolegliwość jest korygowana za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych, później jednak nieodzowne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – efektywne procedury
Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem wielu technik. Aktualnie najskuteczniejszą metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie miopii czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem eliminuje wadę wzroku.
Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]