Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

W tym miejscu znajdziesz więcej informacji o urologii w Krakowie.

U wielu pacjentów wizyta u urologa wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie niepokojące przejawy choroby, nierzadko wahają się przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u lekarza specjalisty. Tymczasem może to skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Zapisz się do urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować wiele różnych objawów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na które wobec tego symptomy powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemna barwa bądź obecność w nim ropy lub krwi, ale również pieczenie albo ból przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają również mniej wyraziste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, spuchnięcie stóp i ból w okolicy podbrzusza lub pleców. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym panowie powinni udać się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wywołaniem erekcji, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką czy gdy spostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Warto także odnotować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu urologa?

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do poradni urologa celem wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), konsultacji dotyczącej wazektomii, a także leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Urolodzy codziennie przeprowadzają również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]