Jak walczyć z bólem pleców?

ból kręgosłupa, ból pleców

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli staje się normalnością dla dużej części społeczeństwa. Obecnie nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają wyłącznie osoby starsze. Praca biurowa skorelowana z niską aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego typu doświadczają też młodsze osoby.

Źródło bólu pleców

Ból pleców może mieć wiele przyczyn. Jego występowanie np. na odcinku klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też wskazywać na rozwijające się choroby narządów wewnętrznych bądź zmiany reumatyczne, dlatego jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból na wysokości łopatek oraz ból w odcinku lędźwiowym najczęściej jest wynikiem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni czy ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego na ogół z podnoszenia ciężkich przedmiotów czy wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, gdyż znika po wypoczynku, jednak może on być objawem początków dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Rzecz jasna ból pleców bywa również objawem rozmaitych stanów zapalnych lub obrażeń nieraz tak znikomych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Nie ignoruj bólu pleców

Bólu kręgosłupa nie wolno lekceważyć i trzeba szybko umówić się na wizytę u lekarza. Jest on w stanie wstępnie rozpoznać typ oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który ustali najlepszą formę terapii. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeśli kręgosłup na razie nie sprawiał problemów. Z tego też powodu specjaliści rekomendują utrzymanie odpowiedniej wagi, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w czasie pracy przy biurku oraz codzienny ruch. Spięte mięśnie karku i pleców można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy użyciu aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy oraz stymuluje krążenie krwi i limfy.

Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]