Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują przykre doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.