Co warto wiedzieć o działaniu lasera frakcyjnego?

Rozstępy na skórze oraz blizny potrądzikowe to znamiona, których niekiedy nie da się zamaskować. Nieraz są powodem braku pewności siebie, co może znacząco wpływać na nasze życie. Do ich redukcji we współczesnej medycynie stosuje się laser frakcyjny, dzięki któremu można wygładzić i odnowić skórę.

Redukcja plam starczych i inne zabiegi laserem frakcyjnym

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest wykorzystywany w bardzo obszernym aspekcie, m.in. do poprawy owalu twarzy, zamykania rozszerzonych porów bądź likwidowania melasmy oraz blizn pourazowych. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać wiele części ciała: szyję i twarz, brzuch, a nawet plecy. Należy natomiast zaakcentować, że istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u osób, u których rozpoznano nowotwór skóry oraz u kobiet w ciąży. Trzeba mieć również realistyczne oczekiwania odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie rozstępy i blizny uda się w całości zlikwidować, tak samo jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być również świadomy, że o ile redukcja blizn i rozstępów laserem frakcyjnym daje trwałe rezultaty, to już lifting laserowy na wiele miesięcy odnawia skórę, lecz nie spowolni naturalnego procesu starzenia.

Ile zabiegów laserem frakcyjnym jest niezbędne?

Podczas zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wykonuje tysiące mikroskopijnych punkcji, w konsekwencji czego odparowuje wodę w skórze. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak pacjent może w dalszym ciągu doświadczać pieczenia skóry. Laser pobudza produkcję kolagenu w tkance, co następnie ją ujędrnia, odmładza oraz wygładza. Efekty łatwo dostrzec już po jednym zabiegu, lecz zazwyczaj do kompleksowej likwidacji rozstępów i zmarszczek potrzebna jest repetycja zabiegu jeszcze 2-3 razy w kilkutygodniowych interwałach niezbędnych do wygojenia się tkanki, ponieważ czas odnowy skóry po zabiegu laserem trwa od 9 do 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu trzeba w specjalny sposób troszczyć się o skórę, a o wszystkich wytycznych poinformuje pacjenta lekarz.