W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Zleć badania psychologiczne Bielsko.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Badaniom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów przystępują także kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie psychologiczne składa się z 2 części. Najpierw kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]