Rzeźba na zamówienie – postaw ją w ogrodzie lub w mieszkaniu

Jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze arcydzieła obecne były już w okresie prehistorycznym i odtąd towarzyszą ludziom w rozlicznych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, w galeriach i w świątyniach, ale także w przestrzeni publicznej: na ulicach i placach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle duże, iż nie wszyscy uzmysławiamy sobie, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy praktycznie codziennie. W tym wpisie podamy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Figury z brązu w miejscach ogólnodostępnych

Prace rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą wysokie wartości estetyczne oraz artystyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (aczkolwiek nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w parkach, w przydomowych ogródkach bądź na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Poza tym często można je zobaczyć także w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Na imprezy lub zawody sportowe

Wspomniane wyżej przykłady to przeważnie ogromne, nieruchome rzeźby. Ale jest to mniejsza część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to małe prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to między innymi nagrody na zwycięzców konkursów, popiersia na zamówienie oraz statuetki. Organizatorzy różnego rodzaju konkursów lub turniejów sportowych nie mają z tym kłopotów, bo nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje wysokich kosztów, a ich przygotowanie należy po prostu powierzyć doświadczonemu artyście.