Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania psychotechniczne Bielsko Biała, zajrzyj na http://bit.ly/2qLHeSA.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]