Jak dbać o okna zabytkowe?

Okna drewniane zabytkowe kupisz na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te wytwarzane obecnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich cenę w znacznej mierze rzutuje również wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane według prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w markecie materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by wykonać te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, za pomocą których możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki wykazuje mnóstwo plusów, jednak wymaga częstych remontów, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – taki typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić duże kary.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]