Na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów sprawnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Co jest głównym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący aktualnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie działają także przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na terenie danego państwa.

Co jest więc główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz masa innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, obecnych w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]