Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla działów księgowości
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go rozszyfrować, lecz dla stosownego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu będzie w pełni zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednakową strukturę prowadzi do tego, że niezależnie od tego jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT
Każdy właściciel przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. nie muszą przesyłać pliku JPK_FA, wcześniej otrzymają zwrot VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zgubią (system przetrzymuje dane o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Watro dodać, że obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednak musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]