Korzystna oferta wymiany dolarów znajduje się tutaj.

W latach 80-tych każdy pragnął mieć co najmniej parę banknotów dolarowych, żeby pójść po sprawunki do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie było przejawem sukcesu w życiu zawodowym. Obecnie pokaźna grupa Polaków robi każdego dnia zakupy za dolary, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji i opcji międzynarodowej dostawy zamówień z największych światowych sklepów internetowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a nabyć go można także przez internet, bo od szeregu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić złotówki na dolary po często bardziej rentownym kursie niż w instytucjach bankowych.

Co wypada wiedzieć o dolarze amerykańskim?

Nazwa „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Tak zwano czeskie monety wybijane z 1 oz srebrnego kruszcu. I naprawdę początkowo środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty, które w pierwszych latach miały niemało adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierze, a na kompozycji włókien lnianych (ok 25%) i bawełnianych (ok 75%) z domieszką paru innych składników, które są tajemnicą państwową. Nie znaczy to jednakże, iż amerykańskie banknoty są bardzo trwałe – według analiz niższe nominały krążą w obiegu około 5 lat, natomiast banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a uformowany z nich materiał jest sprzedawany przedsiębiorstwom, które produkują z nich materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu blisko 30 lat, ale są one również zazwyczaj gubione, a często wprost wyrzucane. Według statystyk tak kończą rokrocznie przeszło 62 mln dolarów w bilonie.

Gdzie szukać kursu dolara?

Dolar to nazwa wielu walut ale nie nie ma co negować, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w poprzednim wieku był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach pomału zaczął tracić swoją pozycję. Jednak wymiana dolara ciągle jest ogromna część obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość m.in. na stronach kantorów online, gdzie kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. Dodatkowo, można tam porównać cenę dolara z bieżącymi kursami pozostałych światowych walut oraz przeanalizować historyczne notowania jego kursu.