Zaciąganie kredytów jest obecnie bardzo popularne, nie wszyscy jednak mogą to zrobić. Jest duża rzesza osób, które nie mogą zaciągnąć kredytu, ponieważ nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć taka sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Banki zwykle mają własne warunki, według których zgadzają się przyznać kredyty bądź odmawiają ich udzielenia. Można jednakże wymienić ogólne zasady, wpływające na fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową mogą spotkać się osoby, które mają już jakieś pożyczki. Na największe trudności powinni przygotować się ci, którzy nie brali dotąd ani jednego kredytu. Należą do tego grona zwłaszcza studiujący i klienci, którzy pracują od kilku lat i osiągają niewielkie zarobki albo są zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia. Z tym, że kredyt nie będzie im udzielony, muszą liczyć się także renciści. Rzecz jasna, kredytu nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy, a także zatrudnione za granicą. Czynniki takie powodują, że teoretycznie nierealne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co wiele osób zaciąga pożyczki w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi opłatami i prowizjami.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków posiadają mniej restrykcyjne warunki kredytowania i zechcą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik podpowie, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe regulowanie zobowiązań, dobrze będzie zatem kupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego w banku, w którym chce się uzyskać kredyt. Świetnym wyjściem jest też na przykład ubieganie się o kredyt nie w pojedynkę, lecz wspólnie z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planują ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich sprytnych opcji, jakie doradzić może doświadczony pośrednik, jest wiele.