Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przestrzeni na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami ewentualnie desek drewnianych, która po rozebraniu może zostać użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się ze sklejki, drewna lub metalu, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 materiały. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają belki, narożniki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy często zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wznieść jeden obiekt czy zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Nabycie wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłoby rentowne . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]