
Szalunek to niezwykle ważny element budowy, zazwyczaj niezbędny podczas wykonywania kolejnych etapów budynku – fundamentów, ścian czy stropu. Opisujemy, jak zrobić szalunek i wyjaśniamy, kiedy można zdjąć szalunek z betonu.
Jak wykonać szalunek?
Szalunek robi się nieco inaczej w zależności od tego, co szalujemy – strop, fundamenty – ale ogólna zasada jest zawsze taka sama. Jak więc zrobić szalunek?
- Pierwszy krok to przygotowanie deskowania poprzez zbicie desek w tarcze. Wykorzystanie gotowych szalunków pozwala pominąć ten krok.
- Rozmieszczenie deskowania w taki sposób, aby utworzyło formę na beton. Szalunki muszą być połączone z sobą lub usztywnione, tak aby były mocno przymocowane i stabilne.
- Ułożenie zbrojenia (uwaga, nie zawsze jest ono konieczne).
- Betonowanie. Beton musi wypełniać szalunek dokładnie i szczelnie.
- Ostatni etap to rozmontowanie szalunków.
W naszych wcześniejszych artykułach znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jak zrobić szalunek. Sprawdź Szalowanie fundamentów i/lub Szalowanie stropu. A jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda szalowanie ścian budynku jednorodzinnego, obejrzyj nasze video:
Kiedy zdjąć szalunek z betonu?
Zgodnie z zaleceniami szalunek można zdjąć, kiedy beton osiągnie 70 % wytrzymałości końcowej, co jest uzależnione od kilku czynników, między innymi od rodzaju zastosowanego cementu. Znaczenie ma również to, czy robimy szalunek w okresie letnim czy zimowym. Kiedy więc można rozszalować beton? Przyjmuje się, że:
- w okresie letnim można zdjąć szalunek po ok. 14-28 dniach,
- w okresie zimowym można zdjąć szalunek po ok. 21-42 dniach.
Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/szalowanie-baza-wiedzy/jak-zrobic-szalunek/