Więcej o dźwigarach.

Szalunki to konstrukcje niezbędne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu ścian wylewanych z betonu, a także przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także niezbędne przy budowie sklepień – wtedy ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłoby możliwe wzniesienie wielokondygnacyjnego budynku. Dźwigary sprawiają, że sufit nie zapada się zaraz po wylaniu i może utwardzić się. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Jak można je kupić?

Z czego wykonane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na spore, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. W związku z tym jego istotną cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania oraz rodzaj wykorzystanych do tego surowców. Te powinny być pieczołowicie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem odporności na znaczne obciążenia. Najlepszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak sosna, olcha, buk czy topola. Nadzwyczaj istotne jest także właściwe zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed szkodliwym działaniem wody, klejów i innych płynnych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które regularnie zajmują się budową piętrowych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich kupno i przechowywanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Z kolei firmy, które od czasu do czasu akceptują zlecenia tego rodzaju, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również pozostałych części szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]