Uchwyt na rowery na hak czy bagażnik dachowy? Różnice

Nie szukaj już więcej! Tu kupisz bagażnik rowerowy na hak 3 rowery.

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, ale również w wielu miasteczkach wypoczynkowych w Polsce i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop zastanawiamy się, czy zabrać dodatkowo rower. O ile nasz rower to „składak”, a podróżujemy sami, można zagospodarować dla niego przestrzeń w bagażniku. Trudności pojawiają się, gdy wyjeżdżamy z kilkuosobową rodziną i chcemy wziąć parę rowerów. W tych okolicznościach powinno się skorzystać z platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – czym się różnią?

Rowery da się przewozić na dachu samochodu, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej montowanej na haku. Obie metody umożliwiają transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednak mają także nieco wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa dość kłopotliwe głównie dla niewysokich osób. Poza tym ułożenie rowerów na bagażniku dachowym zwiększa wysokość pojazdu, i choć zazwyczaj nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi bramami, kładkami dla pieszych czy mostami, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na większą podatność na mocne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają auta, w związku z tym osoby nimi kierujące powinni zachować wzmożoną ostrożność w trakcie cofania i parkowania tyłem samochodu. Rowery wiezione na platformie często też wystają poza obrys samochodu, a to może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na ciasnych ulicach.

Przed zamówieniem bagażnika na rower oszacuj ile jednośladów potrzebujesz wozić

Postanawiając o nabyciu bagażnika na rower na hak powinno się najpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to dość kosztowny zakup, toteż warto już na wstępie oszacować jaką ilość rowerów docelowo będziemy pragnęli transportować. Bagażnik rowerowego od znanego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam wiele lat i o ile nabywamy go w celu użycia go podczas rodzinnych wypadów, warto wybrać taki, na którym ulokujemy 3 lub 4 jednoślady. Innym istotnym czynnikiem jest obliczenie całkowitej wagi rowerów – przed zakupem platformy powinno się zweryfikować czy uniesie ona ciężar jaki potrzebujemy na niej zamontować. Sprawdźmy dodatkowo jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość mocowań podtrzymujących jednoślad na miejscu zmniejsza zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie jazdy, skutkujące ewentualnym zarysowaniem karoserii. W przypadku pytań, który bagażnik rowerowy zamówić, polecamy zwrócić się po wskazówki do reprezentanta sklepu posiadającego w ofercie taki asortyment.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]