Gdy mówimy o kolekcjonerstwie, jednym z najszybszych skojarzeń obok zbierania znaczków czy orderów jest zbieranie monet. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się hobbyści. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych notgeldów.
Banknoty – od wieków wzbudzają podziw drobiazgowym designem
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie pojawiły się w Europie, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do teraźniejszych weksli, wykonana była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu podczas rządów Dynastii Han. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy dzisiaj formowały się natomiast od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, ponieważ zwalniały ich od konieczności przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w postaci monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z opowieści znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem czasu tę formę rozliczenia zobowiązań przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są usuwane na boczny tor przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko posiadają one walory historyczne, lecz także artystyczną – od wieków bowiem budzą uznanie finezyjnym designem.
Banknoty kolekcjonerskie a banknoty obiegowe
Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak kolekcjonerzy monet, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe z rozmaitych państw świata. Są one bardzo łatwo osiągalne, jednakże koszt ich kupna bywa bardzo wysoki – wszystko zależne jest od daty ich wycofania z obiegu oraz kondycji. Odrębną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w ograniczonym nakładzie, zwykle w związku z upamiętnieniem sławnych postaci ze świata nauki, kultury i polityki lub ważnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Upamiętniają one m.in. 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł). Ciekawostką jest, iż poza zachwycającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi recto-verso, znaki wodne i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]