Literatura kryminalna – książki tworzą lepszy klimat niż serial i film

Dowiedz się, gdzie zamówić książki kryminalne, wejdź na www.motyleksiazkowe.pl.

Nie ukrywajmy, iż pokaźna grupa entuzjastów książek to entuzjaści koszmarnych opowieści. Niektórzy gustują w opowieściach na granicy gore, inni lubią zanurzać się w głębokie zakamarki skomplikowanych procesów myślowych psychopatycznych morderców czy okrutnych kryminalistów. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są setki produkcji przybliżających odbiorcom historie z życia wzięte, jak i te zupełnie zmyślone, wciąż jedną z najlepszych dróg ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego pragniemy czuć strach?

Zapaleniec thrillerów i kryminałów od razu odpowie, iż chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Czytając czy oglądając przerażające historie pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się silnemu wrażeniu przerażenia, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. Nie ma współcześnie dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to zazwyczaj finansami, pracą albo problemami zdrowotnymi. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. Nie bez powodu bajki Andersena i braci Grimm mają na ogół tak niepokojący i okrutny wydźwięk – w ten sposób opowiadania te ujawniały dzieciom zagrożenia codziennego życia, uświadamiając je w tym samym czasie, iż dobro czasem nie zwycięża.

Serialowe ekranizacje literatury kryminalnej i thrillerów nie są tak dobre jak oryginał

XXI w. to wiek kultury na życzenie. Odbiorcy, o ile znajdą na nią czas, poszukują serialu z zamkniętą historią albo filmu, którego oglądanie zajmie maksymalnie kilka godzin. Entuzjaści mrocznych kryminałów i thrillerów są w zasadzie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które oferowane są na różnych platformach streamingowych. Co wymaga zaakcentowania, nierzadko te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie przynosi porównywalnej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię kryminalną czy horror, odbiera się w inny sposób aniżeli serial – wolniej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, deskrypcja bądź bohater (a nawet postać z drugiego planu) kształtuje klimat snutej historii. Strach wyzwalany jest u odbiorcy z reguły niespiesznie, lecz umożliwia to skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli zatem masz chwilę i uwielbiasz czytać, daj się ponieść horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa