Zamów kantar na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest pospolitym elementem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do wielkości i kształtu głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać właściwy kantar? Na które jego atrybuty należy zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach dostępne są rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, określane też halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad koniem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Dużo wyższy komfort dają kantary podszywane – np. syntetycznym lub naturalnym futrem, które można odpinać celem konserwacji. Kantar tego rodzaju świetnie chroni przed powstaniem obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do trakenów, koni holsztyńskich, półkrwi arabskiej oraz fryzyjskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]