Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Dowiedz się więcej o rynnach dachowych.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak montaż rynien. Co wobec tego powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, PCV lub plastikowe – co wybrać?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – m. in z metalu bądź PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania należy zatem skonsultować z fachowcem.

Nasza siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08