Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

obrączki ślubne kraków

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże małżonków po wsze czasy, a znakiem ich miłości, oddania i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem obrzędu zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, że panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele stuleci później. Już wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak np. w Iranie, w Szwecji, w Irlandii albo w Egipcie, wsuwa się je na lewą rękę, którędy wedle niegdysiejszych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki ślubne razem, aczkolwiek obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zadanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się delikatniejszym designem. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które reprezentowały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, są one również w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]