
Potrzebujesz zamówić silniki prądu stałego? Skieruj się tutaj.
Masa maszyn, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże lub niewielkie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak działają te silniki.
Kto opracował i jakie podzespoły posiada silnik elektryczny prądu stałego?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Moritz Jacobi, Michael Faraday i Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego statora, rotora, komutatora i szczotek. Obecnie na co dzień stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego dość awaryjnego podzespołu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie lubiane za swoją niezawodność, a także bezszelestne działanie.
Gdzie korzysta się z silników prądu stałego?
Stwierdzenie, że silniki na prąd stały są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczki na prąd stały wykorzystują także entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki prądu stałego o niedużej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od najlepszych światowych producentów.
Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]