Home office – jak zorganizować sobie pracę w domu?

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Najczęściej była po prostu formą zachęty dla pracownika. W trakcie trwającej od wielu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już przymusem. Ale nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym trybem pracy. Clue stanowi dobra organizacja. Jak w związku z tym zaplanować sobie pracę w warunkach domowych?

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, mnóstwo firm zdecydowało się przenieść na tryb pracy zdalnej. Dla części pracowników, którzy nie mieli uprzednio doświadczenia z takim systemem pracy, skuteczna organizacja czasu może wydawać się ogromnym problemem, bowiem wymusza dostosowanie się do kilku nowych reguł.

Jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w mieszkaniu?

Po pierwsze powinno się zorganizować sobie optymalne miejsce do pracy. Najlepszą opcją jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Jednakże nie w każdym domu jest to wykonalne. Czasami posiadamy zaledwie minimum miejsca na postawienie stolika lub biurka i to też się sprawdzi. Ważne jest jednak to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy prywatnej. Obowiązkowo musimy też zwrócić uwagę na oświetlenie, żeby było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz w domu stosownego fotela czy biurka to polecamy rozważyć jego kupno od znajomych czy też sprawdzić lokalne propozycje sprzedaży na portalach społecznościowych.

Dokładne rozplanowanie trybu pracy

W czasie pracy w domu istotna jest dyscyplina oraz zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Starajmy działać tak samo, jak podczas pracy w firmie. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto pamiętać, żeby w godzinach pracy nie planować innych obowiązków. Skuteczną metodą na skupienie się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z mediów społecznościowych oraz stosowanie metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową przerwą między kolejnymi czynnościami.

Praca zdalna dress code

Dzień przesiedziany w dresie pomimo, że brzmi cudownie, może źle oddziaływać na naszą produktywność. Codzienne ciuchy mogą może być na tyle komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. Aby do tego nie dopuścić warto zadbać o swoją prezencję, w szczególności jeżeli w trakcie pracy prowadzone są zebrania na videochacie. Poczujemy się wtedy pewniej.

Kontakt ze współpracownikami

W przypadku trybu pracy na zdalną znikają tradycje biurowe np. poranne rozmowa przy herbacie, wspólne wyjście na lunch bądź dojazd. Do utrzymania koleżeńskich relacji ze współpracownikami warto wykorzystać darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności omówienia czegoś równocześnie z szerszą grupą pracowników, łatwiejsze będzie spotkanie online przez Google Meet, Zoom albo Skype. Gdy odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z pracy również tematów prywatnych. W home office bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy rzadko widujemy się ze znajomymi.